008 Dzielenie się wiedzą przez platformy szkoleniowe
Witam Cię w ósmym odcinku Podcastu IT i Ty.
Rozmawiamy w nim dzieleniu się wiedzą za pomocą platform szkoleniowych. O jednej z takich platform opowie nam lider zespołu Resource Management w Capgemini Magda Rucińska – pasjonatka dzielenia się wiedzą, edukacji kobiet w branży IT i odkrywania nowych miejsc i możliwości.
Tematy poruszane w odcinku:
- Pierwszy kontakt z komputerem
- Wejście do świata IT
- ITGra i Cyberplac – co to takiego?
- Do kogo skierowana jest platforma?
- Sposób realizacji działań, dotarcie do grup docelowych
- Cyberplac.pl vs inne platformy z kursami
- Jak dołączyć jako twórca?
- Jakość zamieszczanych materiałów.
- Model biznesowy platformy
- Poziom zaawansowania zamieszczanych materiałów
- Suchar
Linki
Magda Rucińska – profil na LinkedIn
Transkrypcja
Czy sluchasz podcastow, jesli tak to jakich
Damian prawde mowiac do sluchania podcastow zacheciles mnie Ty wiec slucham ich od niedawna. Natomiast widze w nich wspanialy potencjal. Podcasty dotyczace swiata IT daja sluchaczom wiele mozliwosci poczawszy od tych zupelnie oczywistych – czyli pokazanie przez specjalistow branzy od kuchni poprzez mozliwosc budowania sieci konktaktow az do tworzenia branzowej community, o ktorej wspominales w jednym ze swoich odcinkow.
Kiedy zaczela sie Twoja przygoda z komputerami
Ach…ten dzwiek pojawiajacy sie w czolowce Twoich podcastow doskonale przypomina mi te czasy, towarzyszyl on laczeniu sie z internetem przez TPSA i czesto spedzal sen z powiek mojego taty, ktory pilnowal abysmy z bratem tak czesto sie nie wlaczali. Zanim pierwszy PC pojawil sie w naszym domu, mielismy z bratem Commodore C 64, do ktorego byly takei specjalne kasety glownie z grami – no i walka o joisick – bo ja uwielbilaam teg gry komputerowe – zreszta Damian pare godzin wspolnie przegralismy 😊
Od konca liceum bylam stalym uzytkownikiem komputera, sluzyl mi on do pracy, kontaktow, z czasem obslugi banku etc… w zasadzie zainteresowana bylam kazda nowa czynnoscia ktora mozna bylo wykonywac przy uzyciu komputera bez wychodzenia z domu, ta wiedza sie czesto dzialilam z innmyi zachecajac ich do uzywania nowych rozwiazan, kiedy pojawialy sie problemy zawsze chetnie sluzylam wszystkim pomoca , w celu ich rozwiazania, czesto siegalam do przyslowiowego „wujka Google”
W 2008 roku rozpoczelam prace w firmie Capemini wlasnei na stanowisku Customer Service Advisor. W tym roku bede onchodzic 12 rocznice pracy w Capgemini 😊
Powiedz mi prosze jak to sie stalo, ze trafilas do branzy informatycznej, ksztalcilas sie przeciez w innym kierunku?
Tak, zupelnie innym jetsem z wyksztalcenie magistrem historii, i jakbym miala odpowiedziec na pytanie co z moich studiow wykorzystuje w mojej obecnej rzeczywistosci to powiedzialabym, o 2 bardzo cennych rzeczy: 1 to rozumienie zmian jako czegos najbardziej prawdopodobnego, rozumienie pojec takich jak ewolucja i rewolucja – i wlasnie to umozliwia mi tak latwe pogodzenie sie ze wszystkimi zmianami jakie sie na naszych oczach dokonuje w zwiazku z rewolucja informatyczna ktorej jestesmy swiadkami. Malo tego ja te zmiany nawet bardzo lubie, ale to akurat mysle ze wynika z cech mojej osobowisci. Po drugie w trakcie studiow ksztalcilam sie w kierunku nauczycielskim i naprawde czulam i chyba nadal czuje powolanie do tego zawodu, los sprawil inaczej ale chec dzialania na rzecz edukacji i rozwoju innych realizuje od jakiegos czasu w ramach udzialu w projektach spolecznych sponsorowanych przez Capgemini Polska.
Jak trafilam do Capgemini? W zasadzie dzieki znajomosciom jezykow obcych a takze otwartosci na zmiany, o czym przed chwila mowilam. Po 3 letnim pobycie we Francji, gdzie mialam okazje nauczyc sie tego jezyka, wrocilam z postanowieniem znalezienie pracy w ktorej na codzien moglabym sie tym jezykiem poslugiwac i taka tez znalazlam w Capgemini. Rozpoczelam od stanowiska Customer Service Advisor i naprawde bardzo milo wspminam czas pracy spedzony na Service Desku – mialam mozliwosc rozmowy z uzytkownikami po francusku, dodatkowo moglam im pomogac w codzinnym zmaganiu z problemami informatycznymi. Czas ten byl okresem mojego rozwoju i poznawania branzy IT, nigdy wczesniej nie bylam osoba techniczna a i teraz za taka sie nie uwazam, jestem osoba, ktora ma bardo dobra orientacje w obszarze uslug jakie oferujemy, potrafie zarzadzic projektem IT, poszukac specjalistow o odpowiednich kompetencjach do realizacji danego zadania, obecnie mam przyjemnosc rozwijac proces i zespol Resource Management, bardzo istotny z punktu widzenia organizacji, w szczegolnosci czesci Project&Consulting, zatrudniajacej tylko w Polsce ponad 500 specjalistow i realizujacej projekty o bardzo zroznicowanym zakresie i czasie trwania – od tygodnia do nawet kilku lat.
Od ponad roku aktywnie dzialam jako wolontariusz koordynujac projekty majace przeciwdzialac wykluczeniu cyfrowemu, popularyzacji branzy IT szczegolnie wsrod kobiet.
I wlasnie o te projekty spoleczne w ktorych uczesniczysz chcialbym teraz zapytac. W ubieglym roku ITGrA w tym Cyber Plac, opowiedz cos o tym? Jak to sie zaczelo? Skad pomysly?
Od kilku dobrych lat Capgemini w ramach spolecznej odpowiedzialnosci biznesu realizuje rokrocznie program grantowy Ïnwestujemy w dobre pomysly. W ubieglym roku zglosilam do programu swoj autorski projekt ÏTGrA – IT Girls rEvolution Academy. Projekt mila na celu przygotowanie a nastepnie przeprowadzenie cyklu szkolen dla uczennic ze szkol srednich wojewodztwa slaskiego. Udalo nam sie to znakomicie ponad 20 trenerow, przeszkolilo 64 uczennice z tematow takich jak: programowanie, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczenstwo, testowanie w IT, zarzadzanie projektem, doradztwo biznesowe, IoT, dodatkowo dostarczylismy szkolenia miekkie z zakresu wspolpracy, wspoldzialania. Calosc zakonczylismy konkursem z nagrodami, podczas ktorego adeptki naszej Akademii tworzyly strone internetowa, nad caloscia prac czuwalo jury zlozone z pracownikow naszej firmy a takze Uniwersytetu Slaskiego, ktory objal patronat nad calym projektem.
Zeszloroczny niewatpliwy sukces ITGrA bedziemy chciali powtorzyc i w tym roku – przy czym z uwagi na pandemie w zmienionej zdalnej formule, co dalo nam mozliwosc poszerzenia zakresu terytorialnego w tym roku ITGrA odbedzie sie w 2 wojewodztwach Slaskim i Malopolskim.
2020 rok to rok ktory pokazal poitencjal IT, jako dziedziny ktora pomogla w kontynuowaniu edukacji, w codziennje komunikacji, robieniu zakupow, codziennym fukcjonowaniu w zyciu spolecznym, gospodarczym, kulturalnym. Z drugiej strony pokazala jak wiele osob pozostaje wciaz z boku, jak wiele osob jest wciaz cyfrowo wykluczonych. Moja mama zaczela uzywac mesangera zeby nas zobaczyc, do dzisiaj odbywa rozmowy z moja corka, ktora cierpliwie wprowadza babcie w tajniki social media. Jednym slowem potrzeba przeciwdzialania wykluczeniu cyfrowemu zostala na tyle obnazona, ze podjelismy juz w kwietniu decyzje o kolejnej inicjatywie spolecznej Cyber Plac – platformie szkoleniowej, za posrednictwem ktorej pracownicy Capgemini dziela sie swoja wiedza i doswiadczeniem za darmo ze wszystkimi, ktorzy chca wiedze zdobywac. Platforma jest ogolnodostepna, bezplatna i tak pozostaje na zawsze, wszechstronna, niograniczona czasowo. Wystartowalismy 2 tygodnie temu z 3 szkoleniami ktore dedykujemy juniorom: Minecraft, Scratch i Python – przy czym ta ostatnia pozycja moze zainteresowac rowniez starszych odbiorcow.
Do kogo poza juniorami Wasza platforma jest skierowana?
Mamy 5 grup docelowych. Oprocz dzieci i mlodziezy sa to osoby dorosle, poszukujace mozliwosci rozwoju badz rozpoczecia swojej przygody ze swiatem IT, ponadto kobiety, ktore to wciaz stanowia mniejszosc czy to na uczelniach – kierunkach informatycznych; czy pozniej w zespolach programistow, architektow czy w koncu Damian w takich inicjatywach jak Twoje podcasty – wydaje mi sie ze jestem pierwsza kobieta z ktora prowadzisz wywiad 😊; chcemy rowniez skupic sie na seniorach oraz juz rozpoczelismy wspieranie szkol poprzez wspolprace z projektem Polaczeni w Sieci dedykowanemu wsparciu zdalnej edukacji.
Jaki macie plan na realizacje dzialan o takim szeroki spektrum?
W miniony piatek udostepnilismy na platformie wprowadzenie do sztucznej inteligencji i tym samym zainaugurowalismy profil Akademia dedykowany osobom doroslym, ktore wiaza swoja przyszlosc z IT, czyli tymi ktorzy juz sa w branzy i pragna sie w niej rozwijac, jak takze te osoby ktore stoja w obliczu podjecia decyzji o przekwalifikowaniu. W tym tygodniu mamy w planach opublikowac szkolenia nagrane przez nasze kolezanki z dzialu testowania – tym samym wystartujemy z trzecim profilem KobietaIT, nagrania i materialy maja przede wszystkim pokazac ze rozwoj w branzy IT zawsze jest i byl dla kobiet. W przygotowaniu mamy material dla naszej 4 grupy docelowej – seniorow. Dla nich za posrednictwem Cyber Plac szykujemy oferte specjalna, chcemy za posrednictwem domow seniora, swietlic srodowiskowych , uniwersystetow 3 wieku, urzedow miast i gmin organizowac szkolenia „szyte na miare”, szkolenie prowadzone w czasie rzeczywistym z obslugi komputera, uzytkwania social mediow, internetu jako zrodla informacji, administracji w internecie, bankowosci internetowej itd…lista naszych pomyslow jest bardzo duza. Nasza platforma to nie tylko szkolenia. To rowniez blog z ciekawymi artykulami branzowymi, ktorego autorami jak dotychczas sa pracownicy Capgemini Polska.
W sieci jest wiele kursow z podstawami programowania w roznych jezykach zarowno darmowych jak i platnych, mozna jez nalezc chociazby na You Tube czy Udemy, co nowego daje Wasza platforma, czego nie maja inni.
Mysle ze juz wczesniej po czesci odpowiedzialam no to pytanie, nasz platforma jest wszechstronna, skierowana do ludzi o roznych potrzebach, jest bezplatna, zaklada ciagly rozwoj, czyli dokladanie wciaz nowych szkolen. Jest przygotowana w ramach projektu spolecznego calkowicie pro publico bono. Stworzona przez ludzi z pasja dla tych ktorzy ej pasji poszukuja.
Czy mozna do Was dolaczyc? Czy zakladacie ze ktos z poza Capgemini moze stac sie autorem artykulow, szkolen?
Kazdy kto tylko chce dzielic sie swoja wiedza i doswiadczeniem z szeroko rozumianej branzy IT jest mile widziany na zasadach wolontariatu, jest miel widziany. Serdecznie zapraszamy do wspoltworzenia i zachecamy do uczestnictwa w tym projekcie, ktorego glownym celem jak juz wspomnialam jest przeciwdzialanie wykluczeniu cyfrowemu.
Ostatnio otrzymalismy propozycje wspolpracy od stowrzyszenia wspierajacego nauke jezyka obcego w Katowicach – jak najbardziej Cyber Plac i o taka aktywnosc moze zostac wzbogacony, jezyki obce to bardzo wazny aspekt naszej codzinnej pracy jako ze na codzien informatycy pracuja z klientami z calego swiata.
Czy materialy publikowane sa oceniane wczesniej pod wzgledem merytorycznym?
Tak. Oceniamy materialy przed publikacja pod wzgledem merytorycznym oraz jakosciowym. Jestesmy ciekawi ocen naszych odbiorcow – to przeciez najcenniejsi recenzenci 😊
Gdzie mozna znalezc informacje o platformie? Jak sie mozna z Toba skontaktowac?
Najproscie bezposrednio poprzez platforme cyberplac.pl oraz piszac na wspomniany adres kontakt@cyberplac.pl Nasze profile znajdziecie na facebooku, Instagram oraz Linkedin
Nazywam sie Magda Rucinska, mozna sie ze mna sontaktowac poprzez Facebook; Linkedin a takze poprzez wszystkie profile Cyber Plac.
Dowcip anegdota o informatykach?
Wiedzialam ze mnie o to zapytasz 😊 Wiec sie przygotowalam i oto on: Informatyk wchodzi do apteki i pyta: Czy dostane u Pani witamine C++?
Czy mamy moze dla sluchaczy jakas specjalna propozycje na koniec?
Oczywiscie. Drodzy sluchacze ciekawi jestesmy czego Wy oczekiwalibyscie od Cyber Placu jakiego szkolenia, zagadnienia mialyby dotyczyc kolejne nasze szkolenia. Prosze o nadsylanie propozycji na adres kontakt@cyberplac.pl do 15.10 2020 roku dla osob ktore sie z nami skontaktuja i udziela odpowiedzi na powyzsze pytanie czeka mila nagroda w postaci plecako-workow z wydrukowanym logo Cyber Placu. Zachecamy do udzialu i przede wszystkim zapraszamy wszystkich na nasz platforme https://cyberplac.pl