O mnie

Hej ho!

Do świata IT postanowiłem wejść pod koniec ubiegłego stulecia, co poskutkowało zdobyciem tytułu magistra inżyniera na Politechnice Świętokrzyskiej na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, w specjalności Informatyka Techniczna. Od tamtej pory nieustannie mnie on fascynuje i zachęca do poznawania jego tajemnic.

Moje IT

Podczas 20 lat pracy w sektorze IT, zdobyłem doświadczenie zarówno jako programista, analityk, projektant i administrator systemów IT. Głównym obszarem mojej działalności jest programowanie, niemniej szerokie zainteresowania i doświadczenia związane z technologiami informatycznymi pomagają mi w lepszym rozumieniu działania narzędzi, które tworzę, jak również sprawniejszym dobieraniu technologii do rozwiązania konkretnego problemu. 

Zakres rozwiązań jakie było mi dane opracowywać rozpoczyna się od oprogramowania pisanego w językach C/C++ na urządzenia oparte o mikrokontrolery Z8 Encore! XP i eZ80 Acclaim!, poprzez język Microsoft Visual FoxPro i plikowe relacyjne bazy danych, technologie .Net C#, WinForms, nhibernate, DevExpress, Crystal Reports wspierane przez bazy danych  PostgreSQL, MSSQL, Oracle, a kończąc na aplikacjach mobilnych tworzonych za pomocą języka Dart i frameworka Flutter

Brałem udział w tworzeniu rozwiązań wspomagających kompletację prasy przez kierowców rozwożących gazety do saloników Kolporter. Byłem członkiem zespołu projektującego pierwszy polski czytnik ebooków oparty o technologię E-ink – Eclicto. Współtworzyłem oprogramowanie do zarządzania i obsługi Call Center. Opracowałem i wykonałem system od rozliczania kosztów zużycia mediów (ciepło/woda) w budownictwie wielorodzinnym i umożliwiłem jego integrację z systemami księgowo/czynszowymi działającymi w spółdzielniach mieszkaniowych i u zarządców nieruchomości, który z powodzeniem działa do dnia dzisiejszego.

Moje podcasty

W 2020 roku rozpocząłem prowadzenie podcastu www.ITiTy.pl, który ma na celu popularyzację sektora IT, przybliżenie technologii, których dotyka, przez pokazanie, że migracja do IT, z racji szerokiego wachlarza możliwości rozwoju i wyboru własnej ścieżki, jest możliwa praktycznie dla każdego.

O szczegółach rozpoczęcia przygody z podcastowaniem opowiedziałem Krystianowi Zychowi z podcastu Jak zrobić podcast, którego możesz posłuchać tutaj:

Propaguję słuchanie podcastów jako doskonałe źródło pozyskiwania wiedzy w tzw. międzyczasie, robię to chociażby poprzez akcję w social mediach opatrzoną hashtagiem #KTOPRZEMAWIA, natomiast nagrywanie podcastu uważam za świetne narzędzie marketingowe, służące chociażby do budowania społeczności, swojej marki osobistej, czy też pozycji eksperta w danej dziedzinie. Swoją wizją staram się zarażać innych, np. podczas takich eventów:

Moje inne 😉

Ponadto jak znajduję czas, to bawię się w edycję/montaż audio/video.

Hobby, które towarzyszy mojej rodzinie to gry planszowe – gramy i próbujemy projektować.

Poza światem IT, razem z małżonką i rodziną podążamy do harmonii, czym dzielimy się na blogu i w podcascie https://wdrodzedoharmonii.pl/

Dobrego 😊
Damian