IT i Ty

Ostra piła

Paweł Łukasik

Autorzy tego podcastu „nadawali” zanim to było modne. Mało tego robią to nadal, a liczba odsłuchów ich podcastu, przekroczyła już 100000, co jak na polskie podcastowe realia jest świetnym wynikiem. O kim mowa? O pionierach i zarazem weteranach polskiego podcastingu IT, czyli o Pawle Łukasiku i Jarku Stadnickim.
Zapraszam do lektury 🙂

Jarek Stadnicki

Spektakularne rozpoczęcie podcastu od zerowego odcinka wypuszczonego już ponad 5 lat temu (7 marca 2017), zawierającego oklaski (przynajmniej w tytule ;)), zapisało się złotymi zgłoskami w polskim (pół)światku IT 😉.

Format jakim jest luźna rozmowa na techniczne jak i bardziej miękkie tematy dwóch prowadzących, czasem również z zapraszanymi gośćmi, daje poczucie jakby się z nimi siedziało i przysłuchiwało. Bez „spinki”, każdy może powiedzieć co myśli. Co więcej, zaangażowanie słuchaczy do współtworzenia podcastu, poprzez udostępnianie proponowanych tematów do poruszenia, jak również konkretnych pytań do nich, przez Trello, buduje super relację i emocjonalne związanie z podcastem :).

Tak jak wspominałem wśród tematów przewijają się zarówno tematy techniczne, miękkie, jak i filozoficzne, czy ideologiczne ;). Za przykład niech posłuży chociażby prawie dwu i pół godzinny odcinek nr 78: Cloud vs blacha.

Czas trwania odcinków – początkowo wydawało mi się, że to będzie zdecydowanie za długie i nudne, ale jak już się zacznie słuchać, to nie można przestać 😉

Przez te pięć lat, jak podaje czytnik podcastów lat uzbierało się już 86 odcinków (łącznie z zerowym), autorzy twierdzą, że jest ich 87, a ja się zastanawiam gdzie jest np. odcinek nr 32 🤔 (przyznaję, ze nie odsłuchałem jeszcze całego archeo, może tam znajdę odpowiedź 😉).

Łącznie długość nagranych odcinków to… 7673 minuty, co szybko licząc daje prawie (uwaga padnie liczba mocno związana z IT) 128 godzin treści, co się przekłada na ponad 5 dni ciągłego słuchania.

Ale po co pisać, skoro można zerknąć na wykres, który przedstawia częstotliwość publikowania i długość odcinków (w minutach):

Jak widać chłopaki nie boją się igrać z czasem, rzadko schodzą poniżej godziny, a jak się trafi prawie czterogodzinne nagranie, to też nie mają z tym problemu 🙂

Jeśli zasubskrybujemy podcast, możemy liczyć, że nowy odcinek pojawi się w naszych czytnikach średnio raz w miesiącu.

Audycji oczywiście nie mogło zabraknąć w zestawieniu podcastów dookoła IT, które wypuściłem z początkiem tego roku, w którym również sami autorzy dosłownie zapraszają do odsłuchu:

A na platformie patronite zostawili takie słowo od siebie:

Podcast dla aktualnych, przyszłych i powracających do świata IT.

W podcaście poruszamy tematy od organizacji spotkań IT, przez motywacje, czas wolny i hobby, przez testowanie, warstwy w aplikacjach czy bazy danych, kończąc ostatecznie na rekrutacji i awansowaniu.

Co ciekawe i zarazem godne uznania, w kontekście Patronite – miesiąc temu pojawił się taki wpis na TT:

Jeśli czujesz się zaproszony i chcesz posłuchać co mają do powiedzenia autorzy, możesz to zrobić już teraz, za pomocą poniższego playera, ale o wiele bardziej zachęcam do subskrypcji ostrej piły w aplikacji, której używasz do słuchania podcastów 👍

Linki

https://ostrapila.pl/

https://www.facebook.com/ostrapila

Paweł na LinkedIn

Jarek na LinkedIn

Po więcej podcastowych polecajek zapraszam na: https://itity.pl/podcasty/ oraz do śledzenia #ktoprzemawia w SM.

Nie chcesz przegapić następnych polecajkowyh recenzji – zapisz się na newsletter – raz w miesiącu prześlę Ci informację o tym co działo się w świecie podcastów i na blogu.

Dobrego odbioru 😊

Damian