IT i Ty

021 Podziękowania, statystyki, zapowiedzi – solo

Hej Ho!
To już dwa lata nadawania podcastu, pora więc na odrobinę podziękowań, podsumowań i snucia planów na przyszłość 😉

Linki do wspomnianych wydarzeń wydarzeń:

4 DEVELOPERS
https://4developers.org.pl/
BSS Formum
https://bssforum.com/pl/
WDI
https://warszawskiedniinformatyki.pl/
#podajdalejprogramowanie
https://kt.academy/podajdalej

Podcasty dookoła IT, które udało mi się znaleźć w czeluściach internetu:
https://itity.pl/podcasty/

Podcast powstaje przy wsparciu następujących patronów:
Wiktor Doktór
Tomasz Miler
Artur Molendowski

Odcinek miałem już nagrać rok temu po tym jak minęła rocznica od nagrywania podcastów. Tak zeszło, zeszło, że już minęły prawie… 2 lata więc pora na jakąś drobną porcję statystyk podziękowań i oczywiście zapowiedzi, odnośnie tego co będzie się działo dalej w tym podcascie.

Zacznę oczywiście od podziękowań.

Dziękuję Wam za to, że jesteście ze mną, że słuchacie, że dajcie feedback, bo to daje mi motywację do tego, żeby dalej coś robić, coś działać.

Oczywiście jak każdy podcaster mógłbym sobie życzyć żeby było więcej tego feedbacku, jakiegoś takiego bardziej namacalnego chociażby w formie zostawienia komentarza, czy przesłania maila z informacją co było tak, bądź nie tak aczkolwiek nie będę się teraz to na tym faktem jakoś bardzo roztkliwiał.

Dziękuję bardzo za to, że jesteście, że słuchacie i mam nadzieję, że zostaniecie ze mną jak również z innymi podcastami które prezentuje na stronie podcastu, gdzie prezentuje ciekawe podcasty ze świataIT, na które natrafiłem w czeluściach internetu.

Kolejne podziękowania są skierowane w stronę moich gości z którymi miałem okazję porozmawiać. To w zasadzie dzięki Wam moi drodzy eksperci, którzy się wypowiadaliście na łamach, na falach, czy na czymkolwiek właśnie związanym z tym podcastem. To dzięki waszej eksperckiej wiedzy byłem w stanie dotrzeć do słuchaczy i przekazać im coś wartościowego, także wielkie, wielkie tutaj ukłony w waszą stronę.

Kolejne podziękowania kieruje w stronę patronów tego postu bo to dzięki nim ten podcast nie jest tylko i wyłącznie moim hobby, który finansuje z mojego własnego portfela. Są to osoby, które na tle mi zaufały, bądź też ujęło ich to co robię.

Tak się złożyło, że moimi patronami są też podcasterzy że są to Wiktor Doktór, Tomasz Miler oraz Artur Malinowski.

Myślę że spotkaliście się już z nimi w przestrzeniach internetowych jeśli nie to serdecznie Wam polecam również ich podcasty. Troszeczkę o ich podcastache poczytać na mojej stronie przy podsumowaniu roku (tutaj) miałem takie podsumowanie całego roku z akcją #ktoprzemawia, o której jeszcze Wam wspomnę.

Artur Molendowski – myślę że w światku IT jest dosyć się znany – podcaster autor podcastu Chwila dla Admina.

Wiktor Doktór jest autorem podcastu BSS bez tajemnic – Wiktor jest nie niestrudzony w publikowaniu niemalże codziennym swojego podczas, już ponad 600 odcinków wypuścił. Podcast ogólnie rzecz mówiąc, tak szeroko, o outsourcingu, więc jak najbardziej tutaj te wątki IT również się przewijają przez jego podcast. Polecam śledzić to co to co Wiktor publikuje.

Podcast kaizen Miracle Tomasza Milera jest bardzo bliski mojemu sercu, ponieważ jeśli chodzi o wprowadzenie zmian w życie to jestem bardziej zwolennikiem ewolucji aniżeli rewolucji tutaj ta metoda kaizen, która przyświeca Tomaszowi, czyli metoda małych kroków, jak najbardziej się sprawdza i świetnie wpisuje to moje życie, a podcast świetny – zapraszam do słuchania.

Jeśli chodzi w ogóle o patronite, to pojawiłem się tam od stycznia tego roku więc jeśli chcecie dołączyć do tego grona wspaniałych patronów, którzy w jakim stopniu tutaj się przyczyniają do tego żeby ten podcast powstawał, to nie czujcie się jakoś skrępowani 🙂 serdecznie zapraszam do dołączenia do tego grona.

Chwila na podsumowania jeśli chodzi o statystyki. Czyli mamy około 20 odcinków, co się przekłada na ponad 40 godzin nagrań i ponad 80 godziny edycji tego materiału, tak średnio licząc ponieważ są odcinki takie których edycja zajmowała krótko, natomiast są też takie, w których na tą edycję trochę więcej czasu poświęciłem.

Mam nadzieję że ten proces edycji uda mi się kiedyś wydelegować na zewnątrz, a ja będę mógł się skupić na tworzeniu treści.

Wiemy już Ile czasu mi to mniej więcej zajęło, nie wspominam tutaj o czasie potrzebnym research, ciężko ten czas oszacować. Przed każdym spotkaniem wiadomo trzeba się umówić, przygotować się do zagadnienia, troszkę pogłębić temat, który będziemy omawiać, żeby nie być totalnym ignorantem podczas rozmowy.

Jeśli chodzi teraz o statystyki odsłon a w zasadzie odsłuchań podcastu, na dzień dzisiejszy czyli to nagrywam 16 marca 2022 roku podcasty został odsłuchany na hostingu: 3925 razy, natomiast łącznie na YouTubie mam 750.

Jeśli chodzi o pobrania podcastu te niecałe 4000, z czego 2800 to są odcinki odsłuchane poprzez Spotify, więc tutaj w moim przypadku, rozkłada się to w ten sposób że większość odsłuchu faktycznie jest poprzez Spotify, następnie są aplikacje dedykowane do słuchania podcastów, a na końcu pojawia się też YouTube.

YouTub – okazało się że miałem w ogóle tam nie publikować, było to takie miejsce, które traktowałem bardzo po macoszemu, ale dostawałem sygnały, że niektórzy właśnie w ten sposób słuchają, więc YouTube jak najbardziej zostaje, na razie nie mam zamiaru migrować, czy ewoluować w stronę vieocastów. Zostaje więc YouTube, po prostu będzie zapis audio plus okładka, plus czasem może jakieś animacje się pojawią, bądź bądź coś co dodam od siebie, ale to zobaczymy.

Wspomniałem już mam wcześniej o akcji #ktoprzemawia akcja ta, to jest takie coś, co sobie wymyśliłem, żeby publikować głównie w Social mediach głównie na LinkedIn Instagramie na Facebooku, a czasami w formie blogpostów, informacje o tym jakich podcastów przesłuchałem w ostatnim czasie. Zazwyczaj pojawiają się tam podcasty właśnie z rodziny IT, ale przewijają się też podcasty typu Kaizen Miracle, bądź też zupełnie nie związane z branżą IT, ani z jakimś rozwojem, ani z czymkolwiek tego typu, jak chociażby ostatnio pojawił się podcast o… pszczołach – czyli to czego słucham.

Raz w tygodniu dzielę się zbiorczo tym w Social mediach, po to żeby ci pod pasterzy którzy tworzą, twórcy podcastów mieli jakiś feedback, zachęcam inne osoby do dawania feedbacku, wiem jak ten jest on ważny… czy ważny może nie ważny ale na pewno jest miło komuś jak dostaje informację zwrotną, o tym że ktoś odsłuchał i nie jest tylko jakąś tam właśnie w anonimową cyferką w liczbie pobrań. Zawsze jest miło jak gdzieś jest jakaś wzmianka odnośnie danego odcinka, czy całego podcastu jako takiego. Jeśli chodzi o akcje #ktoprzemawia, to zapraszam do śledzenia hashtagu w social mediach. Czasem publikuje też posty na blogu z playerami, do poszczególnych odcinków podcastów, które można sobie odsłuchać, ale oprócz tego wszystkiego właśnie na blogu jest zakładka podcasty https://itity.pl/podcasty/, gdzie postanowiłem zbierać, tworzyć takie miejsce gdzie pojawią się wszystkie polskojęzyczne podcasty związane właśnie ze świadkiem IT. Na chwilę obecną jest ich tam 73 pozycje podzielone na trzy sekcje to są te podcasty, które nadają w miarę regularnie druga to jest sekcja z podcastami, które się na ten moment zawiesiły czyli nie nadają od około 3 miesięcy i ostatnia sekcja to są która pojawiła się ostatnio, to są podcasty, które są… eksperymentami, ponieważ odcinków, które zostały wypuszczone jestem mniej niż 10, natomiast od ponad roku, nie został wypuszczony żaden kolejny odcinek. Jak najbardziej takie podcasty też się znajdują i jeżeli będę na coś trafiał, to też będę wrzucał tutaj, właśnie do tej sekcji.

Na chwilę obecną prezentacja tych podcastów nie jest jakoś strasznie wodotryskowa, mam zamiar z tego zrobić jakieś takie miejsce gdzie by można było sobie w jakiś sposób też podcasty sortować, filtrować, albo jeszcze robić cokolwiek innego i tutaj moja prośba do Was: Jeśli macie jakieś pomysły jakby mogło się to tutaj odbywać to zapraszam do podzielenia się tego jak byście chcieli, aby łatwiej Wam było wyszukiwać.

Na chwilę obecną też staram się żeby stworzyć się raz na tydzień raz na dwa tygodnie recenzję do jednego z tych podcastów które tam są, na chwilę obecną jest już chyba 6 recenzji odnośnie tych podcastów których słucham. Każdy ma jakąś swoją stronkę właśnie z playerem, gdzie można sobie wysłuchać wszystkich odcinków, które się do tej pory ukazały.

Oprócz samego podcastu, właśnie IT i Ty, taka osobna, że tak powiem gałąź tej mojej podcasterskiej działalności, po to, żeby zrzeszać, czy skupiać w jednym miejscu i polecać, bo dobrego dzielenia się nigdy za wiele.

Przechodzimy do kolejnego punktu dzisiejszego podcastu, czyli zaproszeń na wydarzenia, które będą się odbywały w najbliższym czasie. Część z tych rzeczy to są wydarzenia, w których ja też będę brał udziałów, a z niektórych rzeczy musiałem zrezygnować.

Pierwsza sprawa to jest konferencja for 4developers, która będzie się odbywać w tym roku w online od 4 do 7 kwietnia. Będę jednym z prelegentów w sekcji Soft Skills. Opowiadał będę o podcastach dookoła IT i będę miał tam swoje 45 minut, żeby przedstawić to co się w tym światku podcastowym dzieje, więc jeżeli jeszcze nie jesteście zapisani na 4developers, to zapraszam Was serdecznie do tego żeby zakupić bilet, natomiast jeśli ktoś chce zdobyć jakąś zniżkę to wyślijcie do mnie maila albo się ze mną jakoś skontaktujcie. Może uda się tam parę procent albo naście wykombinować w dół.

Kolejna impreza, na którą wybierałem się ale niestety się jednak nie wybiorę to jest Gala Outsourcing Stars, w zeszłym roku odbywała się w Warszawie, w tym roku odbywa się w Trójmieście. Odpowiedzialny za organizację tego tej imprezy jest między innymi właśnie Wiktor Doktór, wspomniany wcześniej jeden z moich patronów. Jest to świetne miejsce do tego żeby się „ponetworkingować”. Oczywiście Gala outsourcing Stars to jest już taki punkt kulminacyjny, gdzie wyłaniane są firmy, które najlepiej sobie radziły w ostatnim roku jeśli chodzi o rynek usług outsourcingowych, ale jest to wydarzenie też połączone oczywiście całym BSS forum, które przez kilka dni będzie gościć w mieście. Jest połączone z targami pracy, warto sobie poszukać informacji na ten temat. Są jeszcze chyba jakieś miejsca do kupienia, a na pewno targi pracy będą otwarte dla każdego, więc można sobie tam pójść i poszukać fajnego nowego zajęcia – jeśli ktoś się nudzi.

Następne wydarzenie na które wysłałem Call for Papers natomiast niestety w tym roku było tak dużo zgłoszeń, że niestety nie przebiłem się przez tłum prelegentów. Są to Warszawskie Dni Informatyki, jak najbardziej zapraszam i polecam żeby się też zainteresować z tym wydarzeniem. Skoro jest dużo prelegentów i mnie nie przyjęli, to znaczy, że poziom będzie naprawdę przyzwoity 😉

Następna sprawa to już nie jest wydarzenie online cały, będzie to wydarzenie na żywo, fizyczne. Już teraz zostałem upoważniony do tego, że mogę ogłosić, iż będzie kolejna odsłona akcji #podajdalejprogramowanie. W zeszłym roku Marcin Moskała wydał książkę JavaScript od podstaw. Nie wiem ile tych książek było rozdanych ponad 1000 a może 2000, w ramach właśnie akcji Podaj dalej programowanie – czyli są to książki, które poprzez ambasadorów z różnych miast były dystrybuowane za darmo, wśród ludzi, którzy chcieliby wejść właśnie w świat programowania.

Będzie reedycja tego wydarzenia ponieważ Marcin kończy drugą książkę „Python od podstaw” – właśnie w tej samej formule będzie dostępna dla tych wszystkich, którzy będą chcieli rozpocząć przygodę z programowaniem. Śledźcie więc hashtag #Podajdalejprogramowanie, bo na pewno będzie o nim głośno w Social mediach, a będzie to pewnie gdzieś w okolicach… czerwca, może lipca. Trzymam kciuku, a Wy Trzymajcie rękę na pulsie.

Na koniec pozostaje mi zapowiedź tego co się będzie działo w IT i Ty, czyli zapowiedź tematów, które będą poruszane w najbliższych odcinkach.

Pięć najbliższych tematów, które mam nadzieję, nadzieję że uda się przeprowadzić to są następujące tematy:

IT w służbie NGO – czyli to opowiadamy sobie o tym jak to organizacje pozarządowe mogą się przydać w świecie IT i jak IT może posłużyć organizacjom pozarządowym. Kryje się za tym terminem projekt, o którym może wam więcej powiemy właśnie jak już będziemy ten odcinek nagrywać.

Następna rzecz, która się jeszcze nie wiem czy się pojawi, ale możliwe że się pojawi, to poopowiadamy sobie o sytuacji juniora na rynku pracy i to z osobą, która aktywnie wspiera tych Juniorów w poszukiwaniu. Jest taka strona, a właściwie portal Junior Jobs Only. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie Porozmawiam z Dawidem właśnie na temat tego tego całego projektu, chyba że plany biznesowe Dawida się zmienią, to wtedy tej rozmowy nie będzie, ale to zobaczymy jak to się ułoży.

Najbliższe nagranie, na które jestem umówiony to będzie nagranie o uwaga uwaga hakowaniu umysł czyli troszeczkę sobie opowiemy o socjotechnice w marketingu o tym jak korzystać z pewnych narzędzi socjotechnicznych. Jak korzystać właśnie z tego tak zwanego hakowania umysłu, ale też i jak się przed nim ustrzec. Na co zwracać uwagę wchodząc na stronę żeby, gdzie być czujnym żeby nie dać zrobić w przysłowiową butelkę.

Kolejne dwa tematy, które będę chciał poruszyć: porozmawiamy trochę o byciu liderem, połączeniu roli lidera i osoby technicznej w firmie, osoby technicznej właśnie związanej ze światem IT. Porozmawiam też właśnie w ramach tego odcinka sobie o tak zwanych Power Skils, które pomagają być lepszym pracownikiem, lepszym programistą, lepszym menedżerem, ale niekoniecznie właśnie jeśli chodzi o te kompetencje twarde, tylko skupimy się troszkę na tych miękkich aspektach. Natomiast jeszcze jedna rzecz, to będzie to temat jak najbardziej aktualny czyli porozmawiamy sobie o bezpieczeństwie i o tym jak sobie z nim radzić. Jak rozpocząć swoją przygodę jeśli ktoś by chciał zostać właśnie np. pentestingiem,

Oczywiście jeśli coś jeszcze wskoczył międzyczasie, to jak to w życiu wszystko jest tutaj płynne i może się zmieniać.

Dobrze Kochani! Dziękuję bardzo, to tyle w tym krótkim solowym odcinku.

Cieszę się, bardzo się cieszę, że jesteście ze mną, to naprawdę wielka frajda móc nagrywać ten podcast i móc rozmawiać z Wami. Być u was.

Tak więc… tym samym kończę. Jeszcze raz dziękuję.

Do usłyszenia pa paaa.
Damian

Pozostałe Linki

Junior Jobs Only

https://www.juniorjobsonly.com/

FP na FB
https://www.facebook.com/ITiTyPodcast/

Jeśli podoba Ci się to co robię możesz mnie wesprzeć np. na platformie Patronite:
https://patronite.pl/IT_i_Ty/description

Zapraszam Damian Ruciński
https://itity.pl/subskrybuj/

Muzyka użyta w podcaście: „90’s Rock Style” by monkeyman535 z serwisu freesound.org

Dobrego 🙂
Damian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *