Tech Writer koduje
Technoskryba – czy takie pojęcie jest Wam znane, może Tech Writer brzmi bardziej znajomo? Obie nazwy wskazują na to samo stanowisko, w którego arkana w swoim podcascie wprowadzają Miachał Skowron i Paweł Kowaluk.
Pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, jak kolejny raz powiem, że na ten duet trafiłem słuchając Porozmawiajmy o IT Krzyśka Kempińskiego, gdzie w ramach #114 odcinka starali się przybliżyć czym zajmuje się Technical Writer. Czy to się udało? Przybliżyć – zdecydowanie tak, ale jak się okazuje dedykowany podcast to idealna przestrzeń, aby dzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami w tym zakresie.
Słuchając kolejnych odcinków niejednokrotnie możemy odnaleźć analogię do pracy programisty, a poruszane tematy nie zamykają się tylko stricte w obszarze powstawania dokumentacji technicznej. Doskonałym przykładem może być odcinek #38, w którym podnoszony jest temat… podatności i wypływu dokumentacji technicznej na bezpieczeństwo projektowanych systemów.
Skupiamy się na tym jak Tech Writer może wpasować się w środowisko programistów zarówno pod kątem sposobu pracy jak i używanych technologii, narzędzi i rozwiązań. Staramy się też pokazać, że praca Tech Writera może być ciekawa i rozwijająca pod kątem umiejętności technicznych.
Pracując jako programista nigdy nie patrzyłem na siebie przez pryzmat technoskryby, niemniej Ci panowie uświadomili mi, że elementy kompetencji, które powinien posiadać tech writer są również nieodzowne w pracy programisty.
Na pewno zawsze warto poszerzać swoje horyzonty, a zrozumienie na czym polega praca poszczególnych członków zespołu, bez wątpienia ma pozytywny wpływ na komunikację w jego obrębie, o czym zresztą wspominałem zapraszając do słuchania Tech Writer koduje w odcinku o podcastach dookoła IT 2022:
Przede mną do odsłuchania jeszcze bogate archeo, natomiast nowe odcinki staram się wysłuchiwać w miarę regularnie, do czego oczywiście zachęcam również Ciebie 😀
Podcast o technicznej stronie tworzenia dokumentacji w IT. Skupiamy się na tym jak Tech Writer może wpasować się w środowisko programistów zarówno pod kątem sposobu pracy jak i używanych technologii, narzędzi i rozwiązań. Staramy się też pokazać, że praca Tech Writera może być ciekawa i rozwijająca pod kątem umiejętności technicznych.
Po prawie 5 latach, ponownie zagościła u nas Agata Rygielska. Tym razem rozmawialiśmy o jej drodze od tłumaczki do kodującej Tech Writerki. Agata opowiedziała nam dlaczego postanowiła rozwijać swoje umiejętności techniczne, jakich języków i technologii się uczyła, w jaki sposób nabywała wiedzę, jakie były dla niej największe wyzwania oraz jakie ma plany na przyszłość.
Na koniec dzielimy się wynikami krótkiej ankiety na temat kodowania, którą przeprowadziliśmy wśród Tech Writerów. Dowiecie się z niej m.in. jaki procent ankietowanych koduje a jaki zna rożnicę między Javą i JavaScriptem.
Informacje dodatkowe:
- „#11 Robot dokumentuje część 2 – automatyzacja kontra ludzie”, Tech Writer koduje: https://techwriterkoduje.pl/blog/2019/12/12/11
- „Optimus – ofiara chorego systemu, który od lat niszczy polską przedsiębiorczość”: https://forsal.pl/artykuly/780660,optimus-ofiara-chorego-systemu-ktory-od-lat-niszczy-polska-przedsiebiorczosc.html
- MadCap Flare: https://www.madcapsoftware.com/products/flare/
- React: https://react.dev/
- Docker: https://www.docker.com/
- „#27 Tech Writer szkoli się z Pythona”, Tech Writer koduje: https://techwriterkoduje.pl/blog/2021/2/17/27
- lxml: https://lxml.de/
- Jenkins: https://www.jenkins.io/
- Babel: https://babeljs.io/
- Rollup: https://rollupjs.org/
- Git: https://git-scm.com/
- Cursor AI: https://www.cursor.com/
- Notepad++: https://notepad-plus-plus.org/
- Visual Studio Code: https://code.visualstudio.com/
- Strona Sebastiana Witowskiego: https://switowski.com/
- „Modern Python Projects Course”, Talk Python to Me: https://training.talkpython.fm/courses/modern-python-projects
- PyCharm: https://www.jetbrains.com/pycharm/
- Vale: https://github.com/errata-ai/vale
- Static site generator: https://www.gatsbyjs.com/docs/glossary/static-site-generator/
- „What is CodeWhisperer?”, Amazon AWS Documentation: https://docs.aws.amazon.com/codewhisperer/latest/userguide/what-is-cwspr.html
- „Cascading Style Sheets”, Wikipedia: https://simple.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets
- Sourcery: https://sourcery.ai/
- Kotlin: https://kotlinlang.org/
- Vasont CMS: https://www.globallinkccms.com/products/vasont
- „C Sharp (programming language)”, Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/C_Sharp_(programming_language)
- „XSL Formatting Objects”, Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/XSL_Formatting_Objects
- Pykonik, Kraków Python User Group: https://www.meetup.com/pl-PL/pykonik/
Linki
Po więcej podcastowych polecajek zapraszam na: https://itity.pl/podcasty/ oraz do śledzenia #ktoprzemawia w SM.
Nie chcesz przegapić następnych polecajkowyh recenzji – zapisz się na newsletter – raz w miesiącu prześlę Ci informację o tym co działo się na w świecie podcastów i na blogu 😊
Dobrego odbioru
Damian