IT i Ty

RWP – Rotacyjne wsparcie podcastów

Podcastów zacząłem słuchać w 2019 roku – przypadkiem trafiłem na podcast Porozmawiajmy o IT Krzyśka Kempińskiego, który oprócz tego, że świetnie prowadzi swój kanał, to zaproszonych gości prosi o polecenie innych podcastów. Odcinek po odcinku lista subskrybowanych podcastów powiększała się. Oprócz tego szukałem też innych źródeł, by dotrzeć do nowych audycji i… zacząłem wsiąkać coraz bardziej w podcastowy świat. Wsiąknąłem do tego stopnia, że postanowiłem uruchomić swój pierwszy podcast, IT i Ty, ale nie będę Cię zanudzał historią powstania tego podcastu, zainteresowanych odeślę tylko do podcatu Jak zrobić podcast Krystiana Zycha, który przepytał mnie na tę okoliczność ;).

Jak zacząłem nagrywać to dostrzegłem jedną z bolączek podcastów (przynajmniej tych w początkowej fazie), czyli dosyć marny feedback od słuchaczy ;), dopiero wtedy przyszła refleksja, że jako konsument treści, też się nie dzielę z autorami informacją o tym, że ich słucham – jestem tylko anonimowym odsłuchem w statystykach. Stąd zrodził się pomysł, by z początkiem 2021 roku odpalić akcję #ktoprzemawia przez podcast, w której co piątek dzielę się w social mediach tym czego słuchałem przez ostatni tydzień.

Podsumowaniu akcji za rok 2021 poświęciłem osobny wpis, więc zainteresowanych odsyłam do lektury tutaj 🙂

Słuchając i tworząc swoje zestawienia czułem, że w jakimś stopniu mam spłacony dług wdzięczności w stosunku do twórców, za to, że dwoją się i troją, abym miał czego słuchać 🙂

Mój względny spokój został zburzony, gdy odsłuchiwałem sobie (moim zdaniem) co ciekawsze odcinki z archeo podcastu Rozwój osobisty dla każdego Wojciecha Strózika. Natrafiłem tam na jubileuszowy 100 odcinek – Jak prosić o wsparcie, w którym oprócz Wojtka wystąpiło 5 jego patronów z portalu Patronite – o tym jak skrzyżowały się później nasze drogi z niektórymi z nich, to historia na zupełnie inny wpis.

Informacje o tym, że ktoś jest na patronite przewijały się przez niejeden odcinek wysłuchanych podcastów i myśl o tym, że kiedyś w przyszłości może kogoś będę wspierał taką formą powoli kiełkowała, ale to wspomniany odcinek RODK, był nawozem, który skutecznie przyspieszył wzrost tej myśli, a finalnie dojrzenie do decyzji o rozpoczęciu wsparcia.

Twórców, odwiedzających moje uszy, a tym samym przewijających się przez polecajki było wielu, nie sposób wspierać wszystkich i nie było też moją wizją branie ciężaru utrzymania słuchanych podcastów na siebie. Rolą jaką widziałem dla siebie była namiastka uściśnięcia dłoni, czy poklepania po ramieniu, powiedzenia kilku ciepłych słów i postawienia dobrej kawy (oczywiście orkiszowej) i serniczka 😁 autorowi, tak żeby mu się na sercu zrobiło cieplej, żeby poczuł, że „po drugiej” stronie faktycznie ktoś jest.

Wtedy to zrodził się pomysł, żeby wsparcie miało charakter Rotacyjnego Wsparcia Podcasterów, czyli co miesiąc przeznaczam kwotę 20-30 PLN na jakiś podcast, zazwyczaj w najniższym dostępnym progu na taki okres na jaki ta kwota wystarczy. W kolejnym miesiącu wybór pada na kogo innego i tak dalej, i tak dalej…

Oczywiście jak to przy każdej akcji dobrze być otwartym na jej ewolucję, dlatego pierwotny zamysł wspierania tylko na patronite, został rozszerzony o inne formy wsparcia, z bardzo prozaicznego powodu… nie wszyscy twórcy są na wspomnianym portalu. I tak zdarzają się autorzy podcastów, którzy wydali książki i zakup takowej, też traktuję jako takie właśnie namacalne „Dziękuję”.

Teraz tak na szybko, w kilku punktach co daje „bycie patronem”?

  • zawsze
    • satysfakcja
    • budowanie relacji z autorem
    • wpływ na rozwój podcastu – chociażby przez motywację dla autora
  • może się zdarzyć
    • dostęp do społeczności zrzeszonej dookoła podcastu
    • dostęp do materiałów nie publikowanych gdzie indziej, lub przedpremierowo dla patronów
    • wzmianka w podcascie
    • link do wskazanej strony na profilu podcastu
  • nigdy
    • żal związany ze źle wydanymi pieniędzmi 🙂

I tak od kwietnia 2021 udało mi się już wesprzeć kilka podcastów, czy to przez patronite, czy też w innej formie, oto ich lista:

Na pierwszy rzut poszedł Artura Molendowski i jego podcast Chwila Dla Admina.

Jak to się stało, że akurat od tej pozycji zacząłem wsparcie – to był chyba okres, gdzie siedziałem w archeo Artura i słuchałem go najwięcej, zarówno w CDAp jak i w Ciekawym podcascie (szkoda, że już nie nadaje).

Następny w kolejce nie mógł być ktoś inny jak Krzysztof Kempiński z podcastu Porozmawiajmy o IT. To od niego wszystko się zaczęło, to przez niego słucham, ale bez kozery mogę też powiedzieć, że jest to jeden z dwóch ojców chrzestnych mojego podcastu.
Krzysztof Wielkie Dzięki za wszystko!

Skoro przyczynkiem do wspierania na patronite był odcinek podcastu Rozwój osobisty dla każdego, to oczywistym był wybór wsparcia Wojciecha Strózika jako kolejnego beneficjenta mojej akcji RWP.

Na Wiktora Doktóra sam nie wiedziałem dokładnie jak trafiłem, polubił chyba mój post z polecajką któregoś z odcinków RODK, po czym zaprosiłem go do znajomych na LinkedIn. Dopiero później skojarzyłem fakty, że Wiktor był jednym z gości w setnym odcinków Wojtka, o którym wspominałem w artykule.

Ale… Wiktor to dla mnie niedościgniony wzór i tytan systematyczności jeśli chodzi o nadawanie podcastów. Więcej nagrywa niż jestem w stanie wysłuchać i to bez kompromisów w kwestiach zarówno merytorycznych jak i technicznych. Nic dziwnego zatem, że autorpodcastów: BSS bez tajemnic, Good Morning BSS World i Zaczytany, zasłuchany. Jako pierwszy dostał prolongatę wsparcia na kolejny okres 😁👍

Tomasz Miler autor podcastu Kaizen Miracle dostarczył mi bardzo wielu dobrych chwil spędzonych razem z nim w odcinkach solo, jak również w rozmowach z gośćmi, których zaprasza do swojego podcastu. W 2021 roku znalazł się w TOP 3 w zestawieniu #ktoprzemawia jeśli chodzi o ilość odsłuchanych przeze mnie odcinków, jeśli chodzi spędzony razem czas, to nie liczyłem, ale zaryzykuję, że była to druga pozycja.

Krystian Zych to drugi z ojców chrzestnych podcastu IT i Ty, to z jego podcastu Jak zrobić podcast czerpałem wszystkie podstawowe informacje, niezbędne do uruchomienia mojego pierwszego odcinka. To na jego wsparcie mogłem liczyć będąc jeszcze nieopierzonym podcastowym kurczakiem.
Krystiana nie ma na patronite, dlatego gdy pojawiła się informacja, ze wydaje książkę, to nad zakupem w przedsprzedaży nie musiałem się zastanawiać zbyt długo 🙂

Dzięki Krystian

Autor podcastu Smart Rzeczy Marcin Sikorski, niejednokrotnie był podawany przeze mnie jako wzór w kontekście przygotowania się do nagrania odcinka. W połączeniu z charyzmatycznym sposobem przekazywania treści stworzył taką mieszankę, że sam namawiałem go by założył konto na patronite, a jak odmówił (przynajmniej na razie), to oczywiście wybór padł na książkę 🙂

Torba Reportera i Podcastera – podcast i wszystko to co się dookoła niego dzieje, to niesamowite źródło wiedzy, na temat przygotowania i prowadzenia reportażu, realizacji dźwięku i montażu, czy storytellingu. Kto odpowiada za to darmowe dzielenie się wiedzą i doświadczeniem? Dwie niezastąpione kobiety, po radiowych przejściach: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk. Czy polecam jego słuchanie – zdecydowanie TAK, nawet jeśli nie planujesz uruchamiać swojego kanału, to daj się zaprosić i słuchaj. Fascynująca podróż do świata audio gwarantowana 😀 (nie rzadko sentymentalna)👍

Kolejny podcast, który wspieram w ramach Rotacyjnego Wsparcia Podcastów to: Pro NGO, świeżynka na podcastowym rynku.
Autorem jest Grzegorz Ludwin, społecznik, specjalista w temacie organizacji pozarządowych, prezes Fundacja Pro NGO.
Podcast doskonale wypełnia lukę jak istniała na rynku w dziedzinie audycji z pogranicza NGO i przedsiębiorstw, dlatego z czystym sumieniem zachęcam do wspierania, a przede wszystkim śledzenia tego podcastu😉😁👍

Jest taki podcast, który nadaje już ponad dekadę, jest taki autor, o którym powiedzieć, że dla polskiego podcastingu robi wiele, to jak nic nie powiedzieć. Adresatem symbolicznego podziękowania w ramach RWP w tym miesiącu jest nie kto inny jak Borys Kozielski. Na patronite wsparcie przypisane jest do podcastu Nauka XXI wieku, ale trudno przy tej okazji nie wspomnieć o podcastach: Podkasting w Polsce, którego również jest autorem, czy Klub Ciekawych Wszystkiego, którego autorką jest Hanna Maria Giza, natomiast Borys pełni tam rolę realizatora.

Katalog polskich podcastów, czy też podkastów: https://podkasty.info/ to też jego zasługa. Niech zatem ten skromny gest z mojej strony będzie takim minimalnym fizycznym podziękowaniem i wyrazem uznania za wykonywaną pracę, które kieruję w Twoją stronę Borys.

Dzięki!

OSS Okiem Służb Specjalnych – audycja prowadzona przez Piotra Hermana – moje wsparcie i niskie ukłony za ogrom wiedzy przekazywanej za pomocą podcastu i bloga (chociaż skupiam się bardziej na podcaście, bo to on przemawia do mnie najbardziej 😉).

Tony skondensowanej wiedzy jakie przewijają się przez każdy odcinek potrafią sprawić, że czasem mózg paruje, zwłaszcza w początkowej fazie zagłębiania się w świat służb specjalnych.
Już po odsłuchaniu kilku odcinków można przekonać się, że hasło głoszone przez prowadzącego, że na przestrzeni lat nie zmieniają się techniki, a jedynie narzędzia ma swoje pokrycie w faktach.

Dobrego wspierania 🙂

Damian

Komentarze

  • Wojtek

    Wielkie dzięki za to co robisz, Damian!
    Nie chodzi o samo wspieranie autorów, ale o mówienie i pisanie o podcastach!
    Dziękuję za Twoją pomoc przy polecaniu podcastów w newsletterze NPP!
    Tak trzymaj, bo to co robisz jest bardzo ważne i mam nadzieję, że inni wezmą z Ciebie przykład i będą dzielili się słuchanymi podcastami!

    • Damian Ruciński

      Wojtku, ciężko dostrzec sens pisania o podcastach, jak samemu się nie nagrywa. Dopiero wtedy widać jaki ogrom pracy wkładają autorzy, żeby przygotować kolejne odcinki.
      Dzięki Ci za Twój (Wasz/Nasz) newsletter 🙂
      Niech podcasty rosną w siłę 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.